Elki Ciępki

Druga część przygód koziołka – “Guzik w tarapatach”

Pamiętacie Guzika? Młodego, sympatycznego kozła sarny, który poznając świat i zachodzące w nim zmiany, uczył się życia oraz uczył najmłodszych czytelników tajemnic lasu? Teraz powraca – starszy, coraz bardziej samodzielny, ale nadal spragniony przygód. Tylko nie wszystkie przygody sa pozytywne… A dlaczego? Przeczytacie w kolejnej części przygód Guzika, zatytułowanych “Guzik w tarapatach”.
Tym razem autorem tekstu jest Małgorzata Kaczorowska, a ilustracje są moje wykonane tą samą techniką akwareli.

Bajka do nabycia przez stronę Wydawnictwa Quercus – http://www.bajkowy-las.pl/bajki.html

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

"Guzik w tarapatach" - ilustracje Elka Ciępka

 

 

 

 

Recenzja ze strony Dwutygodnika Leśników i Przyjaciół Lasu ” Las Polski” (http://www.laspolski.pl/Guzik_w_tarapatach_,strona-2901.html) pozytywnie ocenia zarówno treść bajki, skład, jak i ilustracje:

Koziołek, zawdzięczający imię uporczywie swędzącym możdżeniom, coraz śmielej zapuszcza się sam w dalsze partie lasu. Odkrywa, że na nieznośne swędzenie rosnących nieco bardziej niż przed rokiem parostków pomaga czochranie się o modrzewie. Coraz śmielej zapuszcza się w odległe partie lasu, m.in. po to, by szukać przynoszących ulgę drzewek. Ze swych wypraw zawsze jednak wraca do mamy – wszak to jeszcze młodzieniaszek. Pewnego dnia spotyka go niemała niespodzianka. Po powrocie czeka na niego rodzeństwo – siostra Kropka i brat Bek.

Te sprytnie przemycone w imionach cechy młodych saren to doskonały pomysł, by dzieci zapamiętały m.in. charakterystyczne odgłosy wydawane przez sarnie oseski. Podobnie jak w przypadku diety saren. Bo teraz Guzik wraz z rodzeństwem i czuwającą nad nimi mamą odkrywają leśne smakołyki – pąki drzew, młode jawory…

Tarapaty, w które wpada guzik podczas jednej z samotnych wypraw, pokazują młodym ludziom, jak z pozoru błahe śmieci pozostawione w lesie mogą sprowadzić zagrożenie dla całej sarniej rodziny. Szeleszcząca torebka, która zaplątuje się w parostki Guzika, doprowadza młodego kozła do kresu sił. Na szczęście – jak to w bajce – jest i szczęśliwe zakończenie.

Jak w przypadku pierwszej części książeczki na uwagę i ogromną pochwałę zasługują przepiękne ilustracje autorstwa Elki Ciępki. Akwarelowe obrazki to „stara szkoła” ilustracji książek dla najmłodszych. Doskonale oddają klimat wiosennego lasu. Dadzą przyjemność obcowania z książeczką nie tylko milusińskim, ale i rodzicom, którzy będą czytać o przygodach Guzika swoim pociechom przed snem. 

Udostępnij: