Elki Ciępki

Ilustracje do bajki edukacyjnej Kornelii Arent zatytułowanej “GUZIK”

“Guzik” to bajka wydana przez Wydawnictwo Quercus – pierwsza z cyklu “Bajkowy las”.

Jest to wzruszająca bajka o sarnie koziołku, który odłącza się od swojej mamy, zanim zdąży dowiedzieć się, kim jest. Poszukując swojej tożsamości spotyka zadziorną sóweczkę, łanię, młodego jelenia i grupę saren. Udaje mu się w końcu odnaleźć mamę, a dzięki spotkaniom z innymi zwierzętami dużo dowiaduje się o otaczającym go świecie i przede wszystkim o sobie.

Fabuła bajki, dialogi bohaterów oraz ilustracje pozwalają na naukę odróżniania saren i jeleni – dwóch często ze sobą mylonych gatunków zwierząt.

ilustracja Guzik 01 - Elka Ciępka ilustracja Guzik 03 - Elka Ciępka

ilustracja Guzik 05 - Elka Ciępka ilustracja Guzik 06 - Elka Ciępka

ilustracja Guzik 08 - Elka Ciępka ilustracja Guzik 11 - Elka Ciępka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzja Łucji  Abalar opublikowana na stronie http://ryms.pl/ksiazka_szczegoly/1820/index.html :

Jeśli lubicie rodzinne spacery po lesie, a wasze dzieci przepadają za opowieściami o dzikich zwierzętach, z pewnością trafi w wasze gusta bajka o Guziku, autorstwa Kornelii Arent. Chociaż trzeba uczciwie przyznać “Guzik” to nie jest literatura przez duże “L”. To raczej skromna, zaledwie kilkunastostronicowa fabuła dla młodszych dzieci, dość schematyczna i przewidywalna, o zagubionym w lesie sarnie koziołku. Opowieść, która ma po trosze wzruszać i bawić. Ale jej głównym celem jest nauczenie dzieci szacunku do leśnej fauny oraz rozróżniania… saren od jeleni.

Poznajemy Guzika krótko po urodzeniu, gdy wraz z matką przeczesuje las w poszukiwaniu pożywienia. Koziołek szybko uczy się podstawowych reguł przetrwania, coraz lepiej radzi sobie ze znajdowaniem smacznych korzonków oraz malin, wie, jakich zwierząt unikać, a które są jego sojusznikami. Ale gdy pewnego dnia, w trakcie ucieczki przed psami, odłącza się od matki, traci zupełnie pewność siebie. Na domiar złego nadchodzi noc i wszystko wydaje się koziołkowi obce oraz przerażające.

Czy Guzik odnajdzie swoje stado? I jaki będzie w tym udział małej sówki, pyskatego jelonka oraz tajemniczych parostków? Przeczytajcie sami. Nie trudno się domyślić, że historia skończy się szczęśliwie. A dzięki lekturze dzieci nie tylko poznają różnice między jeleniem a sarną, a także odkryją znaczenie słów łania, koziołek czy rzeczone parostki, być może same zechcą wyruszyć na leśne ścieżki.

Polecam książkę Kornelii Arent nie tylko ze względu na jej treść czy walory edukacyjne, ale również z uwagi na świetne akwarelowe ilustracje oraz ciekawy projekt graficzny wydawnictwa – pierwszego z serii “Bajkowy Las”, dodajmy.

 

Recenzja UZ ze strony Dwutygodnika Leśników i Przyjaciół Lasu “LAS POLSKI” http://www.laspolski.pl/Guzik,strona-2469.html :

Lekcja przyrody podczas wieczornego rytuału czytania dziecku? Czemu nie. Zwłaszcza gdy do dyspozycji dostajemy solidną, pozbawioną merytorycznych niedoróbek lekturę z ciekawą fabułą. A że lektura solidna, ręczą za to autorzy.

Dotyczy to zarówno tekstu, za który odpowiadają czynni zawodowo leśnicy, jak i ilustracji. Autorką przygód Guzika jest Kornelia Arent, doktorantka UR w Krakowie i specjalista ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Nad stroną merytoryczną czuwał też Marek Bocianowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Opole. Z należytą pieczołowitością odtworzono leśny świat na przepięknych (i niestety tak rzadko dziś spotykanych) ilustracjach malowanych akwarelami autorstwa Eli Ciępki, plastyka i grafika rodem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Rysunki choć bajkowo kolorowe, zachowują wszystkie proporcje leśnego świata. Cechy charakterystyczne zwierzyny widać na nich jak na dłoni – bez trudu można wskazać sarnę i jelenia. Sama fabuła także wciąga (nawet dorosłych).

Oto wyruszamy na przygodę życia z sarnią latoroślą (choć historia zaczyna się dość nagle, bez tradycyjnego w bajkach „za górami, za lasami…”). Guzik (imię nieprzypadkowe – związane z dziwacznymi guzikami wyrastającymi na głowie koźlęcia) pomału poznaje otaczający go świat. Ma się też wkrótce dowiedzieć, kim
on sam jest. Zbieg okoliczności powoduje, że gubi swoją mamę i musi przemierzać las w samotności. Nadal nie wiedząc, czy jest „sarenem” czy „lejeniem”, błąka się, napotykając mieszkańców lasu. Sóweczka, łania i jeleń, a w końcu stado nieprzypadkowo łudząco podobnych do Guzika saren, pomagają mu odkryć swoją tożsamość. Koziołek z dumą dowiaduje się, czym różni się od swoich kuzynów.

Jak to w bajkach, jest i happy end. Guzik odnajduje swoją mamę, poznając dramatyczne szczegóły, które spowodowały ich rozłąkę.

Bajka o przygodach Guzika to gotowa odpowiedź na pytanie: czym różni się sarna od jelenia? Bo czas najwyższy zadać kłam nadal powszechnemu stwierdzeniu, że sarna to żona jelenia.

Udostępnij: